TEATR "WIZJER"
Teatr Poszukiwań Twórczych Wizjer, działający przy szkole Podstawowej nr 34 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach- Ligocie powstał w 1997 roku. Założycielką i opiekunką szkolnego teatrzyku jest mgr Beata Węgrzynek. Teatrzyk od początku swego istnienia przygotowywał przedstawienia na różne okazje i uroczystości szkolne. W ciągu 8 lat jego istnienia powstały 26 przedstawienia teatralne. Występy młodych aktorów były zawsze entuzjastycznie przyjmowane przez grono pedagogiczne, uczniów i zapraszanych gości. Do chwili obecnej teatr wychował już sześć pokoleń aktorów i miłośników teatru. Ich pracę upamiętnia pełna kolorowych zdjęć kronika teatralna prowadzona przez założycielkę teatru. Niewątpliwym sukcesem teatrzyku jest zajęcie II miejsca na VII Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W ramach cotygodniowych spotkań odbywają się warsztaty teatralne, w których biorą udział zainteresowani uczniowie, odkrywający w sobie talent aktorski. W trakcie prowadzonych zajęć uczniowie poznają historię teatru, rolę rekwizytu, scenografii i muzyki w przedstawieniach teatralnych. Zdobyta wiedza przydaje się podczas przygotowań do występów. Młodzi aktorzy doceniają wartość pracy zespołowej podczas przygotowań do kolejnych przedstawień (wspólne pisanie scenek, projektowanie scenografii, wyszukiwanie odpowiednich strojów i rekwizytów). Od trzech lat Teatr Poszukiwań Twórczych Wizjer pracuje w ramach projektu profilaktycznego Sprint - bliżej zdrowia, propagując zdrowy i bezpieczny styl życia. W 1997 roku nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych Most. W ramach projektu Błękitny Namiot Baśni przygotowano scenariusz oparty na bajkach fińskich pt. : Sceny z życia królewskiego dworu. Przedstawienie pokazano w Chorzowskim Parku Kultury i Wypoczynku w ramach Eurpejskiego Pikniku Rodzinnego. Teatr w dużej mierze spełnia rolę terapeutyczną. Dzieci mile spędzają wolny czas, odkrywają swój talent, poznają swoją wartość, zawierają przyjaźnie, a wspaniałe przeżycia na zawsze pozostają w ich pamięci.
mgr Beata Węgrzynek