Szkoła Podstawowa nr 34
im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

TYDZIEŃ COMENIUSA W NASZEJ SZKOLE


Tydzień Comeniusa rozpoczęty!

Poniedziałek, 21 października 2013
Z samego rana pojawili się u nas goście - trzynastu nauczycieli z czterech krajów europejskich: Anglii, Grecji, Turcji i Litwy. Po zapoznaniu się z naszymi nauczycielami i Dyrekcją oraz zwiedzeniu szkoły spotykali się z nami w klasach. Przekazywali nam fascynujące informacje o swoich miastach, szkołach, krajach i o pochodzących z nich sławnych ludziach. Aż jedenaście klas miało okazję gościć dziś u siebie zagranicznych nauczycieli!
Zobaczcie galerię poniedziałkowych zdjęć
Wtorek, 22 października 2013 r.
FESTIWAL ZIEMI I KOSMOSU

Przybyłych rano gości powitał pięknie udekorowany na kształt nocnego nieba hol szkoły, a w nim wspaniale przygotowane wystawy wykonanych przez naszych uczniów pojazdów kosmicznych, mieszkańców innych planet czy prac plastycznych na temat kosmosu.
Na sali gimnastycznej uczniowie, goście i nauczyciele mieli okazję przeżyć wyjątkowe wydarzenie - Festiwal Ziemi i Kosmosu. Rozpoczęła go wiązanka śląskich piosenek w wykonaniu uczniów klas 2a i 5a. Pani Dyrektor powitała przybyłych na uroczystość gości oraz nauczycieli ze szkół partnerskich. Rozdane zostały nagrody i dyplomy dla zwycięzców zorganizowanych od początku roku szkolnego konkursów.
Głównym punktem programu było wspaniałe przedstawienie przygotowane przez teatr szkolny i klasę 3a, które przybliżyło wszystkim uczniom i gościom dzieciństwo i dzieło naszego wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika.
Po występie teatralnym szkoły partnerskie otrzymały pierwszy produkt naszego projektu - Kalendarz Kosmiczny na lata 2013-2015. Uroczystości zakończyła parada kosmitów, w czasie której zagraniczni goście wybrali - po burzliwych dyskusjach - najlepiej przebrane klasy (klasa 3a na poziomie klas 1-3 i klasa 5a na poziomie klas 4-6) i najlepsze stroje indywidualne (Rafał Dudek z klas 1-3 i Kacper Hyla z klas 4-6).
Potem nauczycieli ze szkół partnerskich czekała już tylko ciężka praca - wzięli udział w długiej konferencji, dyskutując na temat kolejnych zadań w projekcie.
Zobacz galerię dnia
Środa, 23 października 2013 r.
W środę zagraniczni goście spędzili kilka godzin poznając zabytki i uroki Krakowa. Odnaleźli wiele ciekawych miejsc, poznali krakowskie podania i legendy, a także fascynujące fakty z historii tego niezwykłego miasta.
Czwartek, 24 października 2013 r.
PRACOWITY DZIEŃ W SZKOLE
W czwartek goście bardzo pilnie pracowali, spotykając się w klasach z uczniami naszej szkoły i opowiadając im o swoich wielkich ludziach, o swoich szkołach i krajach. Wszystkim klasom udało się choć raz w ciągu tego tygodnia zaprosić do siebie zagranicznych nauczycieli. Niektóre klasy szczególnie dobrze wykorzystały nadarzającą się okazję, jak np klasa 2c, która zaprzyjaźniła się z nauczycielkami z Litwy i umówila sie z nimi na nawiązanie korespondencji z jedną z tamtejszych klas.
Serdeczne podziękowania należą się rodzicom (i babciom) uczniów klas 3a i 5d, którzy postanowili pokazać gościom, na czym polega tradycyjna polska gościnność i przygotowali dla nich przepyszny poczęstunek - kilka rodzajów wspaniałych ciast, łazanki i rewelacyjny bigos. Dziękujemy!
Piątek, 25 października 2013 r.
W KOPALNI SREBRA
W piątek grupa zagranicznych nauczycieli zapoznawała się z przemysłowym dziedzictwem Górnego Śląska w czasie wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To już ostatni punkt programu pierwszego spotkania projektu "Umysły bez granic". W sobotę i niedzielę wszyscy goście powrócą do swoich krajów, by tam dzielić się wrażeniami z Polski z uczniami w swoich szkołach.


oprac. Anna Milerska

<-- powrót