Szkoła Podstawowa nr 34
im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

KRONIKA PÓŁKOLONII

PONIEDZIAŁEK, 16.01.2017R.

Ferie zimowe rozpoczęte. Pierwszy dzień pobytu na półkoloniach zimowych minął bardzo szybko. Po zajęciach integracyjnych i zapoznaniu się z regulaminami obowiązującymi na półkoloniach pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach na przedstawienie „Przydrożna kapliczka”. Po pysznym obiedzie, jedna grupa pojechała na basen, a pozostali wrócili do naszej szkoły, gdzie odbywały się zajęcia sportowe, plastyczne, komputerowe i gier planszowych.


WTOREK, 17.01.2017R.

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Pałacu w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Podczas warsztatów tanecznych nauczyliśmy się dwóch tańców regionalnych: „Owczareczek” i „Zajączek”, a na warsztatach regionalnych mieliśmy okazję poznać stroje ludowe z różnych części Polski. Dokładnie poznaliśmy elementy strojów śląskich - panny, mężatki, kawalera i pana żonatego. Mogliśmy przymierzać wianki i kapelusze. Zwiedziliśmy pomieszczenia pałacowe, a z wieży zamkowej podziwialiśmy okolice Koszęcina. W pięknej zamkowej jadalni zjedliśmy przepyszny obiadŚRODA, 18.01.2017R.

Kolejny dzień półkolonii upłynął bardzo szybko i przyjemnie. Byliśmy w Leśniowie i Żarkach. W pracowni Etnojura w Żarkach każdy z nas zrobił sobie przytulankę w kształcie kotka, pieska czy serduszka. W Leśniowie braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, przygotowując pizzę z dobranych przez siebie składników. Obejrzeliśmy piękny kościół- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia plastyczne, sportowe i komputerowe. Jutro następny dzień niespodzianek:)
CZWARTEK, 19.01.2017R.

Czwarty dzień ferii, tak jak i poprzednie był fantastyczny: dwugodzinna zabawa w sali zabaw „Świat Dory”, zajęcia na basenie, a po obiedzie do wyboru: sport, plastyka, komputery, planszówki lub karcianki.
PIĄTEK, 20.01.2017R.

To już ostatni dzień pierwszego tygodnia półkolonii. Spędziliśmy go na kuligu w Piasku k. Częstochowy. Sanie zawiozły nas do „Zaczarowanego Lasu”, gdzie czekały na nas niespodzianki: ognisko z kiełbaską i gorącą herbatą oraz spotkanie z Baba Jagą, która poczęstowała nas ciasteczkami. Dyskoteka w "Chacie za Wsią" zakończyła ten dzień pełen wrażeń.PONIEDZIAŁEK, 23.01.2017R.

Mimo, iż są ferie dzisiejszy dzień spędziliśmy na nauce, ale nie w szkolnej ławie tylko….. w Beskidzkim Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA. Jest to miejsce niezwykłe. Każdy z nas mógł prowadzić robota, uruchomić czołg z klocków lego i wykonać wiele innych doświadczeń na interaktywnej wystawie. Nie lada gratką był udział w doświadczeniach z ciekłym azotem. Poznaliśmy tajemnice niskich temperatur, dzięki którym np. bananem można przybić gwoźdź, a mięciusieńkie pianki zlodowaciały (były pyszne- takie lodowe). Podczas interaktywnych zajęć z geologii poznawaliśmy i rozróżnialiśmy skały i minerały występujące na naszej planecie. Sprawdzaliśmy jak wygląda gnejs czy marmur. I tak oto zabawa, stała się nauką. To był wspaniały dzień.WTOREK, 23.01.2017R.

Kolejny dzień półkolonii upłynął szybko i ciekawie. Najpierw basen, a potem godzina skoków, podskoków i salt w Jumpcity. Dodatkową aktywnością fizyczną był dłuuuuuuugi, pieszy powrót do szkoły. Po takiej dawce wysiłku wszyscy z apetytem zjedliśmy obiad i po krótkiej regeneracji sił z ochotą wzięliśmy udział w zajęciach sportowych:), plastycznych, komputerowych i gier planszowych.ŚRODA, 25.01.2017R.

Dzisiejszy dzień spędziliśmy na południu Polski, w jednym z najstarszych miast polskich - w Cieszynie. Zwiedzając Piastowski Zamek na Wzgórzu Zamkowym poznaliśmy jego historię, a z Wieży Piastowskiej podziwialiśmy nasz Cieszyn i Cieszyn Czeski. W Muzeum Drukarstwa zobaczyliśmy różne maszyny i urządzenia drukarskie. W czasie zwiedzania śledziliśmy etapy powstawania druku: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, późniejsze składanie i odlewanie na skomplikowanej maszynie, odbijanie na papierze, do końcowego etapu łączenia w postać książki. Podczas warsztatów graficznych każdy własnoręcznie przygotował matrycę z rysunkiem, a następnie wytłoczył z niej, za pomocą starej prasy drukarskiej odbitkę na papierze. Z wielkim apetytem zjedliśmy przepyszny obiad w jadłodajni „U Babci Milki”. Bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.


CZWARTEK, 26.01.2017R.
To już przedostatni dzień feriiL. Po porannych grach i zabawach pojechaliśmy do Teatru Ateneum na przedstawienie pt. „Najmniejszy bal świata”. Po spektaklu grupa dzieci młodszych miała zajęcia plastyczne z pracownikami teatru, a grupa starszych dzieci była na zajęciach w Laserhouse. Po obiedzie „coś miłego dla każdego”, czyli zajęcia sportowe, plastyczne i komputerowe.


PIĄTEK, 20.01.2017R.

Ostatni dzień półkoloniiJ minął nam bardzo szybko na grach, zabawach i w kinie. Byliśmy w Multikinie Galerii Katowickiej. Jedna grupa dzieci była na filmie pt’ Ostatni smok świata”, a druga na filmie pt.”Sing”. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. <-- powrót