Szkoła Podstawowa nr 34
im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

TYDZIEŃ COMENIUSA W NASZEJ SZKOLE
9 lutego, w poniedziałek, rozpoczął się kolejny, trzeci już w naszej szkole Tydzień Comeniusa. Tym razem odwiedziło nas dwunastu nauczycieli z: Niemiec (panie Sabine Keramati i Susanne Gnahn), z Rumunii (panie Oros Erika, Malan Katalin i Semedi Ibolya Monika), ze Słowacji (panie Kristína Jarkovičová, Soňa Nováková, Eva Lipovská i Mária Nagyová) i z Turcji (pani Gülşen Danaci i panowie Mustafa Çolak i Kenan Türk). W poniedziałek i w piątek uczniowie spotkali się z gośćmi na prowadzonych przez nich lekcjach, poświęconych krajobrazom Niemiec, Słowacji, Rumunii i Turcji. We wtorek mieli okazję przyjrzeć się jak wyglądają nasze obchody Święta Szkoły. Przedstawienie teatralne, które obejrzała z nami również pani prezydent Katowic, Krystyna Siejna, o dzieciństwie Mikołaja Kopernika i pokaz talentów naszych uczniów zrobiły na nich duże wrażenie, podobnie jak seria prezentacji pt. "Ciekawostki o kosmosie", przygotowanych przez klasy szóste. Nauczyciele z naszych szkół partnerskich mieli też okazję zobaczyć ciekawe miejsca w naszym kraju i regionie. W środę wybrali się do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, rezerwatu żubrów w Jankowicach i pałacu w Pszczynie. W czwartek natomiast zwiedzali Kraków i Wieliczkę.
Tegoroczna wizyta była szczególnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. Po raz pierwszy odwiedzili nas uczniowie z innych krajów. Przyjechali z rewizytą i mieszkali u naszych kolegów, którzy gościli u nich w listopadzie 2007 i październiku 2008 roku. I tak ze Słowacji przybyli: Bibiána Benčatová, Kristína Kosková, Matúš Jarkovič i Michal Szabo, a goszczeni byli przez Julię Wojsław, Sylwię Jagiełę, Wojtka Szczepaniuka i Kornela Kucharczyka. Kasia Barczyk, Janek Pacan, Marek Grąbczewski i Michał Głowacki natomiast przyjęli u siebie trójkę uczniów z Niemiec: Andreę Roming, Sonję Fischl i Jakoba Langfeldera. Grupa uczniów miała specjalnie opracowany dla siebie program, w skład którego wchodziły - oprócz wycieczek i uczestniczenia w Święcie Szkoły - dwudniowe warsztaty ekologiczne, w czasie których przygotowali oni specjalny projekt konkursowy na temat ochrony środowiska leśnego. Nad przebiegiem całego tygodnia naszych młodych przyjaciół czuwały panie Kornelia Magiera i Małgorzata Zabiełło-Grochowska. Wtorkowe popołudnie upłynęło pod hasłem rozgrywek sportowych, poprowadzonych przez nasze nauczycielki WF-u, a w piątkowy wieczór młodzież wraz z opiekunami bawiła się razem z nauczycielami polskimi i zagranicznymi na wieczorku pożegnalnym. Rodzice przygotowali dla swoich pociech i ich gości wiele wspaniałych atrakcji, takich jak wyjścia do parku wodnego, kina, na kręgle czy ścianę wspinaczkową, a stworzona przez nich serdeczna atmosfera doprowadziła do tego, że przy pożegnaniu wylano wiele łez.
Wiele osób poświęciło mnóstwo swojego czasu, zapału i energii, by ten tydzień stał się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Wszystkim im w tym miejscu serdecznie dziękujemy!<-- powrót